10 grudnia 2023

Jak zarejestrować samochód sprowadzony z USA? 

jak zarejestrowac auto z usa americar

Jak zarejestrować samochód sprowadzony z USA?

W tym artykule dowiesz się jakie są obecne wymagania związane z rejestracją w Polsce samochodów z USA, na co należy uważać oraz jakie obowiązki należy spełnić aby w maksymalnie szybki i prosty sposób przejść cały proces związany z rejestracją pojazdu. Artykuł nie jest wiążącą poradą prawną, lecz dołożyliśmy wszelkich starań aby wyczerpywał temat, był maksymalnie praktyczny i stale aktualizowany. Prócz aspektów prawnych napisaliśmy również o sposobach stosowanych przez regularnych importerów. Wspomnieliśmy również o możliwych problemach. W artykule zakładamy, że samochody są clone w Holandii lub w Niemczech, a nie w Polsce. Zakładamy również, że samochody są uszkodzone. Nasze założenia wynikają z obserwacji rynku i tego jakie samochody importujemy. 

W jakim terminie należy zarejestrować samochód z USA?

Zapłata akcyzy jest wymagana w terminie 14 dni od daty sprowadzenia samochodu. Zgodnie z obowiązującym prawem masz 30 dni na rejestrację pojazdu z zagranicy. Termin ten jest liczony od sprowadzenia samochodu. Datę sprowadzenia samochodu potwierdzasz na oświadczeniu które znajdziesz pod tym artykułem jako załącznik. Jeśli nie wypełnisz takiego oświadczenia wcześniej, wydział komunikacji da Ci takie oświadczenie podczas rejestracji do podpisania oraz poinformuje, że data sprowadzenia samochodu nie może być wcześniejsza niż 30 dni wstecz.

Czynności do wykonania przed rejestracją

Zacznijmy od początku. Samochód sprowadzony z USA masz już u siebie lub swojego mechanika, jest już sprowadzony do Polski. 

 1. Wezwij rzeczoznawcę (najlepiej takiego z doświadczeniem w wycenach aut uszkodzonych z USA) aby wykonał opinię/wycenę. 
 2. Zapłacić akcyzę w oparciu o wycenę rzeczoznawcy. Możesz to zrobić w US lub przez internet przez portal PUESC (może być konieczny Profil Zaufany). 
 3. Tłumaczenie dokumentów: faktura zakupu samochodu, title, potwierdzenie zapłaty cła i vatu. Łącznie 3 dokumenty. Wymagane tłumaczenie u tłumacza przysięgłego.
 4. Naprawa samochodu 
 5. Tymczasowa rejestracja (niekonieczna ale możliwa i wygodna, nie trzeba już się poruszać na lawecie, wymagane OC, opisaliśmy to zagadnienie w dalszej części artykułu).
 6. Ubezpieczenie OC musisz zrobić w dniu zarejestrowania samochodu!
 7. Dostosowanie świateł do warunków EU
 8. Badanie techniczne 
 9. Rejestracja pojazdu 

Dokumenty wymagane do rejestracji samochodu z USA w Polsce

Udając się do wydziału komunikacji potrzebujesz następujące dokumenty: 

 1. Dowód osobisty 
 2. Title (otrzymane od nas) + tłumaczenie 
 3. Badanie techniczne (dokument)
 4. Potwierdzenie zapłaty akcyzy (dokument)
 5. Potwierdzenie opłat celnych i VAT (otrzymane od nas) + tłumaczenie
 6. Faktura za samochód (otrzymane od nas) + tłumaczenie 
 7. Tablice rejestracyjne z USA (jeśli są, zwykle ich nie ma, pamiętaj o zwrocie tablic tymczasowych jeśli wcześniej zarejestrowałeś czasowo)
rejestracja samochodu z usa americar

Tymczasowa rejestracja samochodu z USA - niekonieczna lecz wygodna

Czasowa rejestracja pojazdu sprowadzanego z USA nie jest konieczna, lecz jest często potrzebna podczas gdy chcemy poruszać się po drogach samochodem bez badania technicznego. Czasowa rejestracja samochodu czyli tzw. “tymczasowe lub czerwone blachy” pozwalają na to aby po naprawie samochodu dostać się do stacji kontroli pojazdów w celu  wykonania badania technicznego bez konieczności korzystania z lawety. Samochodem zarejestrowanym czasowo możemy poruszać się po drogach bez ważnego badania technicznego do 30 dni. Czasową rejestrację pojazdu można przedłużyć o kolejne 30dni. Czasowa rejestracja wiążę się z nieznacznymi opłatami za wydanie tablic tymczasowych. Tablice należy zwrócić po czasowej rejestracji, przed rejestracją właściwą.  

Do tymczasowej rejestracji potrzebujesz wszystkie dokumenty potrzebne do rejestracji właściwej prócz badania technicznego.

Problemy z rejestracją samochodu z USA

Zdarzają się sytuacje w których występują problemy podczas rejestracji samochodu z USA w Polsce. Odmowa rejestracji pojazdu w wydziałach komunikacji najczęściej jest skutkiem niedopatrzenia podczas samego zakupu samochodu lub niezapewnienia odpowiednich dokumentów. My importując samochody dla naszych klientów dbamy o to aby kupowany samochód miał komplet wymaganych dokumentów i bez problemu przeszedł rejestrację. Dokładnie to weryfikujemy jeszcze przed udziałem w licytacji, a nawet przed proponowaniem klientowi kilku egzemplarzy. Zdarzają się sytuacje, że odradzamy egzemplarze samochodów które podobają się klientowi, ale mogą być później kłopotliwe podczas rejestracji. Na szczęście większość samochodów dostępnych w domach aukcyjnych w USA nie jest problematyczna pod tym względem i ma odpowiednie dokumenty, ale należy być czujnym. Niestety regularnie kontaktują się z nami osoby importujące samochody na własną rękę lub z pośrednictwem osób które o to nie zadbały. W niektórych przypadkach takie osoby są bezradne i pozostaje im sprzedaż samochodu “na części” bez możliwości rejestracji. Najczęstsze problemy to obciążenie samochodu kredytem, leasingiem, tytuły typu Parts Only, Bill of Sale czy też brak dodatkowych dokumentów w przypadku kupowania w niektórych stanach które mają specyficzne prawo komunikacyjne. 

Podsumowując, kupując z nami, masz pewność braku takich problemów! 

Zastanawiasz się czy warto?
Skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertem!