17 listopada 2023

Wszystko o akcyzie na samochody z USA

akcyza za auto z usa americar

Wszystko o akcyzie na samochody z USA

W dzisiejszych czasach zakup samochodu z USA staje się coraz bardziej popularną opcją dla entuzjastów motoryzacji. Niemniej jednak, na drodze do posiadania wymarzonego pojazdu z Ameryki czekają nas pewne wyzwania, z którymi warto się zapoznać. Jednym z kluczowych aspektów, który może wpłynąć na koszty importu jest akcyza. W naszym artykule przyjrzymy się tej opłacie od sprowadzanych samochodów z USA z bliska, omawiając nie tylko stawkę akcyzową ale także sposób obliczenia oraz istotność skorzystania z usług rzeczoznawcy. Przygotuj się na pełną wiedzy podróż przez zakamarki akcyzy, byś mógł swobodnie cieszyć się swoim nowym pojazdem bez nieprzyjemnych niespodzianek na drodze formalności.

Akcyza na samochodu z USA - czym jest i ile wynosi

Akcyza jest podatkiem od zakupu samochodu spoza naszego kraju. Płacimy ją przy zakupie samochodu z zagranicy. Zarówno z Niemiec, Szwajcarii, USA, Kanady jak i innych krajów. Wyróżnia się kilka stawek podatku akcyzowego na samochody.

3,1%

Samochody spalinowe

Z silnikiem do 2000cm³

18,6%

Samochody spalinowe

Z silnikiem powyżej 2000cm³

1,55%

Samochody hybrydowe

Z silnikiem do 2000cm³

9,3%

Samochody hybrydowe

Z silnikiem 2000-3500cm³

0%

Samochody elektryczne

0%

Samochody zabytkowe

Wartość samochodu w Polsce. Czy rzeczoznawca to konieczność?

Do obliczenia akcyzy niezbędne będzie wskazanie Urzędowi wartości samochodu w Polsce. Jeśli samochód jest w pełni sprawny – szacujemy i uśredniamy na bazie cen rynkowych np. z portali ogłoszeniowych. Weźmy pod uwagę konkretną generację, rocznik i wersję wyposażenia. Jeśli jest uszkodzony uwzględniamy to w wycenie w zależności od stopnia uszkodzenia. Dodatkowo weźmy pod uwagę, że samochód importowany z USA może mieć pewne cechy jeszcze bardziej obniżające jego wartość jak np. inne jednostki, niewłaściwe światła które trzeba dostosować, inne defekty. Samodzielne wskazanie wartości uszkodzonego pojazdu jest możliwe, ale aby nie narażać się na podważenie tej kwoty w US sugerujemy skorzystanie z usługi certyfikowanego rzeczoznawcy który na podstawie oględzin sporządza opinię i wycenę samochodu. Taka opinia przedstawiona w US będzie podkałdką do tego jaką wartość wskażemy.

Im niższa wartość samochodu wskazana w wycenie tym mniejszą akcyzę zapłacimy. O ile w przypadku akcyzy 3,1% różnica nie jest tak duża, o tyle w przypadku tzw. dużych akcyz 18,6% różnica w wycenie skutkuje dużymi różnicami w należnej do zapłacenia akcyzie.

Jak dokonać płatności akcyzy za samochód importowany z USA

Zapłacić akcyzę możesz odwiedzając Urząd Skarbowy właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania. Możesz także zrobić to internetowo na portalu PUESC, ale konieczny będzie Profil Zaufany.

Jaki jest termin zapłaty akcyzy?

Na opłacenie akcyzy mamy 30dni od dnia sprowadzenia samochodu. Dzień sprowadzenia samochodu wskazujemy na oświadczeniu które znajdziesz poniżej. Jeśli takiego oświadczenia nie przygotujesz przez wizytą w US – prawdopodobnie dostaniesz do uzupełnienia w US podoby druk.

Zastanawiasz się czy warto?
Skorzystaj z darmowej konsultacji z ekspertem!